YANGIN VE DUMAN PERDESİ

Yangın ve Duman Perdesi SMY-10412 DETAYLAR

Yangın ve Duman Perdesi

Yangın ve Duman Perdesi

Dayanıklı, sağlam ve özel kompozit malzemeler ile tasarlanıp üretilen duman perdesi ve yangın kapısı alev almaz bir özelliğe sahiptir. Yangın sırasında kapı geçiş yerlerinde dumanın başka odalara geçmesini engellemek amacıyla kullanılan duman perdesi, üzerlerinde yer alan kuşgözleri ile asılabilmesinin yanı sıra aynı zamanda otomatik kapı sistemi olarak da tasarlanıp kullanılabilir. Duman perdesi, genel olarak dumanlı yerlerde kolay görülmesi için yüksek çözünürlüğe sahip özel bir renkte üretilir.

Yangın ve Duman Perdesi Kullanım Alanları Nerelerdir?

Genel olarak yangın ve duman perdesinin kullanıldığı alanlar gemiler, fabrikalar, laboratuvarlar, askeri araçlar, mağaza, restoran, ofis, hastane, okul, akaryakıt istasyonu ve otel gibi yerlerdir ve oldukça kullanıma uygundur. Aynı zamanda, yangın ve duman perdesi farklı boyut ve ölçülerde tasarlanıp kişinin kendi tercihine göre farklı ölçülerde de tasarlanıp üretilebilir.

Yangın Perdesi Nedir?

Yangın perdesi, ısıyı bloke edip yapı yerini istenilen zaman diliminde yangından muhafaza etmektir. Ürün iki yeri de silikon ile kaplı ve içerisinde çinko ipler barındıran fiber malzeme ile tasarlanıp üretilir. Yangının bulunduğu yerden başka bir yere geçmesine engel olmak amacıyla kullanılan bir sistemdir. Özel kumaşa sahip olması nedeniyle uzun bir süreye kadar yüksek ısıyı tutabilir. Bu durum sonucunda 60, 90, 120 ve 240 dakika kadar yangına karşı dayanıklılık gösterir.

Yangına karşı oldukça rahat bir şekilde hareket ve mücadele kolaylığı sunar. Yangın algılama sistemi için özel olarak entegre edilen bu perdeler, tehlike sırasında otomatik bir şekilde devreye girip çalışmaya başlar. Genel olarak bu yangın perdesi duman ve ısıyı kontrol altına almak, bloke edebilmek, kaçış yolları sırasında koridorların emniyet açısından temiz tutulabilmesi, yangın yönetmeliğine göre daha güvenli ve korunaklı bölgeler oluşturması için kullanılır. Hem yatay hem de düşey olarak kullanılan yangın perdeleri, genellikle mimarlık ve tasarım gibi unsurlara da dikkat edilerek montajı yapılır. Bu tür ürünleri bu firmadan temin edebilirisiniz.

Yatay Yangın Perdesi

Yatay yangın perdesi, yangın çıktığı esnada yangını ve dumanı içerisine hapsederek yangının başka tarafa geçmesine engel olur. Yatay perde adından da anlaşılacağı üzere yatay yöne doğru açılıp kapanır. Paslanmaz tel halat ve yan ray içerisindeki bant sistemi sayesinde hareket eder. Yatay yangın perdesi almış olduğu sinyal ile yan raylar içerisinde yer alan bantlar sayesinde kapanma gerçekleşir. Yani direkt olarak sistem devreye girip çalışma gerçekleşir. Boşluk olan yeri kapatma hızı genellikle 0, 15 ve 0, 20 m/s, olup tercih durumuna göre ayarlanabilir. Özel bir malzemeden tasarlanıp üretildiği içim yüksek ısıya karşı oldukça dayanıklıdır.

EN standardına göre 1100 ila 1200 derecede 60,120, 180 ve 240 dk. kadar yangına karşı direnç gösterip dayanıklılık gösterir. Hem dikdörtgen hem de kare olarak iki şekilde de tasarlanabilen yangın perdesi ürünü, kullanıldığı her yerde harika bir işlev gösterir. Alevi ve dumanı çok hızlı bir şekilde hapsetme özelliğine sahiptir. Otomatik yapıya sahip olan yangın perdesi modelleri tehlike sırasında almış olduğu sinyal sayesinde otomatik olarak devreye girip kapanır. Bu durum sonucunda da yangının bir yerden başka bir yere geçişine engel olur. Aynı zamanda elektrik kesintisi halinde, 72 saate kadar güç gösteren kendi bataryası bulunur.

Sabit Yangın Perdesi

Sabit yangın perdesi, adından da anlaşılacağı üzere sabit bir şekilde duran bir modeldir. Alt bölümünde paslanmaya dayanıklı çelik halatlar sayesinde gergin bir şekilde tutulan ve motoru bulunmayan bir yangın perdesi türüdür. Genel olarak bu perdenin 1100 dereceye kadar dayanıklılığı bulunur. Hem alevi hem de dumanı bloke edip yapı sistemini istenilen zaman aralığına kadar yangından korur. İki tarafı da silikon ile çevrili silikat ya da çelik telli tekstil bir kumaş malzemesinden tasarlanıp üretilir.

Yangın geçişine engel olan ve farklı bir bölgeye geçmesine engel olmak amacı için kullanılan bir sistem türüdür. En büyük ve önemli avantajı ise yanıcı gazları sönümler. Özel kumaşa sahip olması nedeniyle yangın perdesi yüksek ısıyı 240 dakika olacak şekilde tutabilir. Bunun yanı sıra yangın olan bölgenin kontrol altına alınmasını sağlayarak en başarılı şekilde tahliye işleminin gerçekleşmesine yardım ederek oluşabilecek zararları minimum seviyeye indirir.